XPath 6. Rodzeństwo, przodkowie i rodzice w XPath

W poprzedniej lekcji nawigowaliśmy się jakby w dół, czyli zaznaczaliśmy dziecko lub potomka danego elementu. Dzisiaj zrobimy coś odwrotnego: będziemy nawigować się w górę. Rodzice w XPath w kontekście Selenium i elementów na stronie, to elementy bezpośrednio nad innym elementem, przodkowie natomiast mogą się znajdować dowolnie “wysoko”. Czyli przodkiem jest rodzic, rodzic rodzica, ale także jego rodzic itd. Zarówno zaznaczanie przodka jak i rodzica to coś, co można zrobić za pomocą XPatha, a czego nie zrobimy za pomocą selektorów CSS. W dzisiejszej lekcji będziemy także zaznaczać rodzeństwo danego elementu.

Konsola deweloperska i znaczniki

Jeżeli nie znasz konsoli deweloperskiej i nie wiesz czym są znaczniki HTML, zacznij od tej lekcji: Znaczniki i konsola deweloperska. Jeżeli jesteś tutaj z kursu Selenium w C#, to najpewniej masz ją już za sobą 😉

Przewodnik po selektorach CSS i XPath

Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.

>> Dostaniesz go tutaj

Rodzeństwo, przodkowie i rodzice w XPath: linki i materiały

Jak już wspomniałam we wstępie rodzic to element bezpośrednio nad innym elementem, który wskażemy. Przodek może znajdować się dowolnie “wysoko”, a rodzeństwo to elementy, które mają takiego samego rodzica. Każdy z tych elementów możemy zaznaczyć w XPathie.

Rodzice w XPath

Rodziców możemy zaznaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze najpierw musimy zbudować XPatha, który wskaże nam jakiś element, którego to rodzica chcemy zaznaczyć. Gdy już mamy taki element wystarczy, dodać slasha i wskazać rodzica jak poniżej:

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

W tym sposobie ze słówkiem parent możemy dodać trochę więcej informacji o rodzicu, czyli np. jego typ, klasę lub inny atrybut. W zasadzie możemy tam podać wszystko to, co już poznaliśmy we wcześniejszych lekcjach.

Przodkowie

Przodków możemy zaznaczyć podobnie jak zaznaczamy rodziców tym drugim sposobem, a więc ze słówkiem parent. W tym jednak wypadku nie będziemy szukali rodzica, a przodka, więc to słówko się zmieni:

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Rodzeństwo

Do zaznaczenia rodzeństwa używamy słówka sibling. W przypadku rodzeństwa możemy zaznaczyć zarówno braci, którzy znajdują się przed wskazanym elementem jak i za.  To odróżnia XPatha od selektorów CSS. W tych drugich można było zaznaczyć tylko braci następujących po danym elemencie.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.