Po przerobieniu tematów związanych z pokrewieństwem elementów, możemy przejść do kolejnego. Pozycja w XPath będzie mówiła o umiejscowieniu elementu względem swojego rodzica.
Konsola deweloperska i znaczniki
Jeżeli nie znasz konsoli deweloperskiej i nie wiesz czym są znaczniki HTML, zacznij od tej lekcji: Znaczniki i konsola deweloperska. Jeżeli jesteś tutaj z kursu Selenium w C#, to najpewniej masz ją już za sobą 😉
Przewodnik po selektorach CSS i XPath
Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.
>> Dostaniesz go tutaj
Pozycja w XPath: linki i materiały
Indeks
Najprostszym sposobem na wskazanie pozycji elementu, jest podanie jego indeksu. Numerowanie zaczynamy 1, a indeks podajemy go w nawiasach kwadratowych, np.:
Powyższy XPath zaznaczy taki element o tagu section, który jest piątym dzieckiem tego typu swojego rodzica. Brzmi trochę ciężko ale pomyśl o tym jak o takim poleceniu: zaznacz mi wszystkie elementy section, które wśród swoich braci o takim samym tagu, są piątym. Kluczowe jest tutaj właśnie to, że to jest pozycja pod wspólnym rodzicem. Krótko mówiąc nie wybieramy sobie z puli elementów spełniających dane kryteria ten piąty, a wybieramy piąte dziecko swojego rodzica spełniające dane kryteria.
Dodatkowe funkcje w XPath
W XPathie mamy dodatkowo funkcję, która zaznaczy nam ostatnie dziecko swojego rodzica spełniające dany warunek.
A co gdybyśmy chcieli zaznaczyć przedostatnie dziecko?
Mało tego, mamy też do dyspozycji funkcję, która pozwoli nam zaznaczyć np. 3 pierwsze dzieci swojego rodzica spełniające dane warunki:
Oczywiście znak można odwrócić i w ten sposób zaznaczać także np. ileś ostatnich dzieci.
Komentarze
Nie masz aktywnej subskrypcji. Wykup subskrypcję albo zaloguj się, by móc komentować.