XPath 1. Co to jest XPath i do czego służy

W tej lekcji poznamy nowe narzędzie do zaznaczania elementów, które jest dostępne w Selenium: XPath.

Konsola deweloperska i znaczniki

Jeżeli nie znasz konsoli deweloperskiej i nie wiesz czym są znaczniki HTML, zacznij od tej lekcji: Znaczniki i konsola deweloperska. Jeżeli jesteś tutaj z kursu Selenium w C#, to najpewniej masz ją już za sobą 😉

Przewodnik po selektorach CSS i XPath

Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.

>> Dostaniesz go tutaj

Co to jest XPath: linki i materiały

Selektory, które dzisiaj poznamy są bardzo podobne do tych z poprzedniej lekcji, z tą różnicą, że teraz skupimy się na pozycji wśród dzieci tego samego typu, a nie dzieci elementów w ogóle.

XPath

XPath (od XML Path Language) jest językiem do opisu ścieżek XML. XML z kolei jest uniwersalnym językiem znaczników, który używany jest do reprezentacji danych w strukturyzowany sposób. HTML jest przykładem języka znaczników, w którym to znaczniki (tagi) są otoczone nawiasami ostrymi.

XPath, podobnie jak selektory CSS, nie powstał pod Selenium, został jednak wykorzystany jako jeden z możliwych mechanizmów zaznaczania elementów na stronach internetowych.

Ścieżka relatywna i absolutna

W XPathie możemy się posłużyć zarówno ścieżką absolutną jak i relatywną. Ścieżkę absolutną można rozumieć jako pełną ścieżkę do elementu. Czyli musimy podać wszystkie elementy, które znajdują się po drodze do tego, którego szukamy biorąc pod uwagę całą hierarchię. To trochę jak wskazywanie pełnej ścieżki do pliku na Twoim komputerze.

Ścieżka relatywna natomiast nie potrzebuje informacji o pełnej ścieżce do elementu. Wystarczy jej fragment ścieżki albo inna informacja, np. wartość atrybutu. Więcej o tym mówię na filmie.

Kropka w XPath

Tutaj znajdziesz film, o którym mówię w lekcji. Dowiesz się z niego dlaczego warto w XPath na początku pdoać kropkę.

Jak sprawdzić XPatha

Na filmie pokazuję dwie metody – obie zakładają użycie konsoli deweloperskiej. Jedna to użycie wyszukiwania w zakładce Elements, a druga użycie funkcji dostępnej w zakładce Console w Chrome. Jak ich używać pokazuję na filmie.

Możliwość komentowania została wyłączona.