API w REST Assured 5. Tworzenie obiektów w API – metoda POST

W tej lekcji użyjemy metody, która umożliwia tworzenie obiektów w API. Przestaniemy więc tylko wyciągać informacje poprzez zapytania, a zaczniemy tworzyć nowe obiekty.

Dokumentacja do sklepu

Po poprawnym postawieniu aplikacji dokumentację do niej znajdziesz pod localhost/fakestore/dokumentacja/. Tam też znajdziesz np. klucze potrzebne do uwierzytelnienia.

Wersja Javy

W zależności od tego której wersji Javy używasz, mogą się pojawić drobne rozbieżności w sytuacji, w których pobieramy jakąś informację z odpowiedzi metodą get(), a następnie ją „wypluwamy” w konsoli metodą println, np.:

System.out.println(response.jsonPath().get("name"));

Jeżeli nie zadziała Ci to, co pokazuję (będzie się podkreślało na czerwono i po najechaniu zobaczysz „Ambiguous method call”) możesz zamiast get() użyć metody getString():

System.out.println(response.jsonPath().getString("name"));

Tworzenie obiektów w API: linki i materiały

W tej lekcji połączymy trzy narzędzia, które już znamy:

  • dokumentację – z niej dowiemy się jak tworzyć nowe obiekty (jakiej metody użyć), czy i jakie pola obiektów są wymagana oraz jakiej odpowiedzi się spodziewamy,
  • Postmana – w nim sprawdzimy, czy to co przedstawione jest w dokumentacji faktycznie działa i jak wygląda,
  • REST Assured – przeniesiemy taki twór do kodu.

Tworzenie obiektów w API – metoda POST

Dodamy także nową metodę testową do istniejącej już klasy. Zaczniemy tak samo, jak wcześniej, czyli od given(). Ten fragment będzie bliźniaczo podobny, do tego, co już znamy z ostatniej lekcji jednak, żeby stworzyć obiekt musimy dostarczyć dwóch dodatkowych informacji. Potrzebujemy:

  • zdefiniować typ zawartości (dobrze, że programujemy w JAVIE i jesteśmy przyzwyczajeni do jawnego typowania), czyli pojawi się u nas:
    .contentType(“application/json”)
  • dodać zawartość ciała requestu – czyli wypełnić body
    .body(“Tu wpisujemy nasz json!”)

Pamiętajcie, że nie wysyłamy już zapytania z metodą .get(), tylko .post() i wskazujemy enpoint. Jeśli pamiętacie jeszcze początkowe lekcje to w zależności od metody okaże się, że ten sam endpoint czasem listuje produkty, a czasem je tworzy – tak ma być, ale to znaczy, że warto bacznie się przyglądać, którą metodę macie wybraną (szczególnie w Postmanie).

Okaże się też, że sama asercja na kodzie może sprawić… że nie wiemy co stworzyliśmy. Tak, ID nowo utworzonego obiektu przychodzi w responsie do tworzącego go POSTa! Warto tę wartość pobierać, albo chociaż wypisywać, by móc jej potem użyć.

CRUD

Na filmie wspominam też o akronimie CRUD, tego co oznacza oraz zwrócę uwagę, że naszymi testami pokrywamy już jego połowę. Możemy więc stworzyć obiekt (C od create), a następnie odczytać go (R od read) i upewnić się, że stworzył się prawidłowo (przynajmniej na tyle, na ile nas to interesowało).

Warto wspomnieć, że o ile to zwykle dane są tym, co powinno nas w testach interesować, to kod odpowiedzi jest warunkiem koniecznym, do potwierdzenia, że komunikacja w ogóle miała szanse zajść prawidłowo – dlatego będę go sprawdzał do znudzenia, co i Wam polecam.

W ramach pracy własnej – pobawcie się tworzeniem obiektów – bardziej rozbudujcie wysyłane body, zobaczcie na ile nasze API pozwoli Wam ustawiać wartości, a do których nie da Wam dostępu. Ciekaw jestem z jakim największym body uda się Wam stworzyć produkt 🙂

Kod

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.