• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do stopki
Testelka.pl

Testelka.pl

Testelka.pl - o technologiach w testowaniu oprogramowania

  • Kursy
    • DARMOWY: Java dla testerów
    • Selenium w Javie
    • Selenium w C#
    • Testy API w REST Assured
    • Selektory CSS
    • XPath
  • Materiały na raz
  • Blog
  • O Eli
  • Zaloguj się
  • DOŁĄCZ

API w REST Assured 1. Lokalna aplikacja do testów

Strona główna > Kursy > Testy API w REST Assured > API w REST Assured 1. Lokalna aplikacja do testów

Tutaj znajdziesz instrukcję, jak postawić sobie lokalnie testowy sklep, którego będziemy używać w kursie testowania API w REST Assured. To jest nowa instrukcja, w której używamy innego niż poprzednio narzędzia. Starą instrukcję wciąż możesz znaleźć na samym dole.

Dokumentacja do sklepu

Po poprawnym postawieniu aplikacji dokumentację do niej znajdziesz pod http://fakestore.local/dokumentacja/.

Spis treści

  • LocalWP: instalacja
  • Instalacja czystego WordPressa
  • Baza danych
  • Pliki
  • Uwaga!
  • Stara instrukcja
    • Lokalna aplikacja do testów: pliki do pobrania
    • Instalacja XAMPP
    • Uruchomienie serwera Apache i MySQL
    • Postawienie bazy danych
    • Skopiowanie plików aplikacji
    • Domyślny port jest zajęty, co robić?

LocalWP: instalacja

Aplikacja LocalWP pozwala na sprawne postawienie sobie lokalnie strony opartej na WordPressie. Taką właśnie stroną jest nasz testowy sklep. LocalWP jest aplikacją dostępną na Windowsa, Maca i Linuxa. Ściągnij i zainstaluj tę aplikację.

>> Pobierz LocalWP

Instalacja czystego WordPressa

Teraz użyjemy LocalWP by zainstalować „gołego” WordPressa jeszcze bez plików naszego sklepu. Kliknij w przycisk „Create a new site”.

W kolejnym kroku musisz podać nazwę Twojej strony. Wpisz tam „fakestore” i kliknij „Continue”.

Następnie nic nie zmieniaj i pozostaw preferowane ustawienia. Kliknij „Continue”.

Następnie wprowadź nazwę użytkownika i hasło. To, co tutaj wprowadzić nie będzie miało znaczenia, bo później zapełnimy bazę naszymi danymi, w tym właśnie nazwą użytkownika i hasłem. Kliknij „Add site”.

Teraz musisz chwilę poczekać na uruchomienie strony. Gdy wszystko pójdzie ok, zobaczysz ekran z informacjami o Twojej stronie.

Baza danych

Dodamy teraz do bazy danych produkty, użytkowników i inne niezbędne do działania sklepu rekordy. Pobierz pliki potrzebne do postawienia naszego sklepu (przejdź przez proces zakupu).

>> Baza danych i pliki do lokalnej aplikacji (dostęp dla aktywnych członków)

Znajdziesz tam plik o nazwie „db.sql”. W LocalWP kliknij na zakładkę „Database”, a następnie kliknij „Open Adminer”. Twoim oczom powinno się ukazać poniższe okno.

Kliknij w panelu po lewej w „Import”. Kliknij przycisk „Wybierz pliki” i dodaj tam „db.sql” z paczki, którą pobraliśmy. Następnie kliknij „Wykonaj”.

Pliki

Teraz skopiujemy brakujące pliki niezbędne do działania sklepu. W pobranej paczce znajdziesz folder „wp-content”. Skopiuj go i przejdź do LocalWP. Kliknij w znak „>” obok „~\Local Sites\fakestore” pod nazwą naszego sklepu.

Znajdziesz się w folderze, w którym leży Twoja aplikacja. Przejdź głębiej do app>public. Znajdziesz tam folder wp-content. Usuń go i wklej swój.

Gdy wszystkie pliki zostaną skopiowane Twoja aplikacja jest gotowa do użycia i dostępna pod adresem fakestore.local.

Uwaga!

Kuba tworzył kurs na XAMPPie, dlatego w ścieżce do aplikacji zobaczysz http://localhost/fakestore. Pamiętaj żeby u siebie w testach zamienić to na fakestore.local.

Stara instrukcja

Tutaj znajdziesz kroki, jakie trzeba wykonać, żeby móc postawić sobie lokalnie sklep, którego będziemy używać w kursie testowania API w REST Assured. Zrobimy to za pomocą XAMPP.

Dokumentacja do sklepu

Po poprawnym postawieniu aplikacji dokumentację do niej znajdziesz pod localhost/fakestore/dokumentacja/ (ewentualnie z portem np. na macOS, znajdziesz to w instrukcji).

Lokalna aplikacja do testów: pliki do pobrania

Nasza lokalna aplikacja do testów postawiona jest na WordPressie (WooCommerce). Do postawienia sklepu lokalnie u siebie z takimi samymi danymi, interfejsem i kluczami API potrzebujesz po pierwsze plików do aplikacji webowej, a po drugie bazy danych z gotowymi produktami i użytkownikami. Obie te rzeczy dostaniesz tutaj (dostęp dla aktywnych członków). Po pobraniu wypakuj te pliki – będą Ci potrzebne.

Kolejną rzeczą jakiej potrzebujesz jest XAMPP. XAMPP to pakiet serwera WWW i to za jego pomocą postawimy naszą stronę. Odpowiednią wersję dla swojego systemu znajdziesz tutaj. Jeżeli ściągasz wersję dla macOS upewnij się, że ściągasz plik bez „VM” w nazwie.

Instalacja XAMPP

Rozpocznij instalację XAMPPa. W komponentach wybierz Apache, MySQL, PHP i phpMyAdmin.

Po instalacji przejdź do kolejnego kroku.

Uruchomienie serwera Apache i MySQL

Po instalacji należy otworzyć Control Panel. Jeżeli nie otworzyłaś/nie otworzyłeś go zaraz po instalacji możesz to zrobić odnajdując odpowiedni plik w folderze, w którym XAMPP jest u Ciebie zainstalowany (ten plik na Windowsie to xampp-control.exe, a na macOS jest to manager-osx.app) i uruchamiając go.

Następnie uruchom serwery Apache i MySQL klikając obok nich na przyciski „Start”. Po uruchomieniu powinno to wyglądać jak poniżej (na macOS podobnie, interfejs się trochę różni).

Postawienie bazy danych

Otwórz przeglądarkę i przejdź na localhost/phpmyadmin/ (a na macOS na localhost:8080/phpmyadmin/). Następnie kliknij w zakładkę SQL – zobaczysz pole do wprowadzenia zapytania.

Wykorzystamy teraz plik fakestore.sql (który był w plikach do ściągnięcia na samym początku tej instrukcji), żeby stworzyć sobie odpowiednie tabele i wypełnić je danymi. Otwórz  plik fakestore.sql w notatniku, skopiuj jego zawartość i wklej do pola na zapytanie SQL. Następnie kliknij przycisk „Wykonaj”. Poczekaj aż polecenie się wykona (zobaczysz komunikat „# MySQL zwrócił pusty wynik (zero wierszy)”). Po odświeżeniu strony zobaczysz na liście po lewej stronie nową bazę – fakestore.

Skopiowanie plików aplikacji

Ostatnim etapem jest skopiowanie plików aplikacji. W tym celu przejdź do folderu, w którym zainstalowany jest XAMPP i przejdź do folderu htdocs (np. E:\xampp\htdocs, a na macOS w Aplikacje>XAMPP>htdocs). Następnie skopiuj i wklej tam cały folder fakestore (który był do pobrania na początku tej instrukcji) nie usuwając plików, które w htdocs już się znajdują.

Po skopiowaniu i wklejeniu folderu do htdocs otwórz w przeglądarce localhost/fakestore. Jeżeli wszystko poszło dobrze, to patrzysz właśnie na swój lokalny sklep.

Uruchomienie aplikacji przed testami

Żeby Twoja aplikacja działała pamiętaj o uruchomieniu serwera Apache i MySql, XAMPP nie uruchomi tych serwerów sam bez Twojej akcji. Oznacza to, że po każdym nowym uruchomieniu komputera czy po prostu po zamknięciu XAMPPa Twoja aplikacja nie będzie działała. Pamiętaj, żeby ją postawić przed rozpoczęciem pracy lekcji.

Domyślny port jest zajęty, co robić?

Najlepiej byłoby go zwolnić. Klikając w Netstat w panelu XAMPPa możesz podejrzeć jaki proces siedzi na jakim porcie.

Jeżeli to nie wchodzi w grę, możesz postawić aplikację na porcie 808. W tym celu wykonaj poniższe kroki.

  1. Zaktualizuj wpisy w bazie danych
    UPDATE 'wpnt_options' SET 'option_value' = 'http://localhost:808/fakestore' WHERE 'wpnt_options'.'option_id' = 2;<br>UPDATE 'wpnt_options' SET 'option_value' = 'http://localhost:808/fakestore' WHERE 'wpnt_options'.'option_id' = 1;
  2. Zaktualizuj porty w pliku httpd.conf

    Zamień linijkę „Listen 80” na „Listen 808” (na Windowsie, na Macu domyślnym portem jest 8080) oraz „ServerName localhost:80” na „ServerName localhost:808”. Jeżeli nie widzisz tych linijek albo są zakomentowane to je dodaj/odkomentuj.
  3. Ustaw port 808 w konfiguracji XAMPPa

Reader Interactions

Komentarze

Nie masz aktywnej subskrypcji. Wykup subskrypcję albo zaloguj się, by móc komentować.

Komentarze

  1. Owls Department napisał

    28 stycznia, 2020 o 6:24 pm

    Na samym końcu po wejściu w localhost/fakestore dostaję błąd "Error establishing a database connection". Wszystko robiłem dokładnie krok po kroku kilka razy i niestety wciąż to samo.

    Odpowiedz
    • Elżbieta Sądel napisał

      28 stycznia, 2020 o 6:28 pm

      Halko! Dwa pytania: 1) czy odpaliłeś serwer MySQ [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

      Odpowiedz
      • Owls Department napisał

        29 stycznia, 2020 o 12:55 pm

        Ad 1)
        W panelu XAMPP obok MySQL Database i obok Apache Web Server mam zielone kuleczki i w kolumnie status jest "Running", w server events mam:
        "Starting Apache Web Server...
        /Applications/XAMPP/xamppfiles/apache2/scripts/ctl.sh : httpd started
        Starting MySQL Database...
        /Applications/XAMPP/xamppfiles/mysql/scripts/ctl.sh : mysql started at port 3306"

        Ad 2)
        Tak, widzę ją.

        Odpowiedz
        • Elżbieta Sądel napisał

          29 stycznia, 2020 o 1:50 pm

          Dobra, chyba wiemy! Po ścieżkach widzę, że mas [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

          Odpowiedz
          • Owls Department napisał

            29 stycznia, 2020 o 2:36 pm

            Pomogło! Dziękuję bardzo za pomoc 🙂

          • Elżbieta Sądel napisał

            29 stycznia, 2020 o 2:40 pm

            To ja dziękuję! Nasz skrypt do bazki nie działa [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

  2. Justyna Kuster napisał

    6 kwietnia, 2020 o 8:53 pm

    Miał ktoś też może problem w końcowym etapie uruchomienia localhost:8080/fakestore na macbooku? Mi po ustawieniu sieci oraz skryptu sql, przekopiowaniu folderu fakestore do folderu htdocs/ niestety nie udaje mi się go wywołać, czyli odpalić sklepu: http://localhost:8080/fakestore/
    Z kolei bez problemu odpala się localhost:8080/dashboard/ także chyba nie jest problem z konfiguracją xamppa

    Odpowiedz
    • Kuba Rosiński napisał

      6 kwietnia, 2020 o 11:04 pm

      Ja mialem dokladnie taki sam problem. Czy Ty aby p [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

      Odpowiedz
      • Michał Siporski napisał

        5 października, 2020 o 11:42 am

        Podobna sytuacja. Działa localhost:1234/dashboard/, ale localhost:1234/fakestore/ już nie. Mogę się dostać przez http://127.0.0.1:1234/fakestore/, przy czym jest to jedynie strona główna bez stylów i całej reszty. Potrzebuję hint gdzie szukać rozwiązania 🙂
        XAMPP 7.4.10-0 bez VM, choć wcześniej zainstalowałem z VM (już odinstalowany, ale może ma to jakiś związek).

        Odpowiedz
        • Ela Sądel napisał

          5 października, 2020 o 12:08 pm

          Obawiam się, że to przez to, że odpalasz to na [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

          Odpowiedz
          • Michał Siporski napisał

            5 października, 2020 o 12:25 pm

            Dzięki, działa pod http://127.0.0.1:1234/fakestore/, po zaczytaniu strony głównej na konsoli już wszystko na statusie 200, więc reszta raczej też zadziała.
            Nie znam odpowiedzi czemu localhost:1234/dashboard/ działa, a localhost:1234/fakestore/ już nie, ale jak na coś trafię, to się podzielę 🙂
            U mnie domyślnym portem na macOS był akurat 80, a nie 8080. Zapis w instrukcji, że na macOS zadziała link localhost:8080/phpmyadmin/ może nieco zmylić. Dodałbym tam, by sprawdzić sobie port w xamppfiles/etc/httpd.conf w Listen i Servername

          • Ela Sądel napisał

            5 października, 2020 o 12:47 pm

            Jasne, popatrzę na to, dzięki! Mam już na oku r [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

  3. Sławomir Świetlik napisał

    3 września, 2020 o 1:02 pm

    Ubuntu -XAMPP 7.4.5
    Localhost się uruchamia niestety przy próbie importowania "fakestore.sql" lub ręcznego wklepania zapytania do zakładki SQL wyrzuca komunikat :
    ________________________________________________________________________________
    Błąd
    Zapytanie SQL: Kopiuj
    DROP DATABASE IF EXISTS fakestore

    #1558 - Column count of mysql.proc is wrong. Expected 21, found 20. Created with MariaDB 100108, now running 100411. Please use mysql_upgrade to fix this error
    ________________________________________________________________________________

    Odpowiedz
    • Ela Sądel napisał

      4 września, 2020 o 8:14 am

      OK, to co zrobiłam:
      1. Odpaliłam Ubuntu (z pendr [...] CAŁOŚĆ KOMENTARZA WIDOCZNA DLA SUBSKRYBENTÓW.

      Odpowiedz
      • Sławomir Świetlik napisał

        4 września, 2020 o 9:00 am

        Wczoraj trochę pokombinowałem i udało się.
        Nie jestem pewien ale wydaje mi się że udało się po zmianie servera aktualizacji softu
        ścieżka SOFTWARE & UPDATES -> DOWNLOAD FROM: (było Poland) ustawiłem MAIN SERVER
        potem odinstalowałem xamppa i wgrałem go ponownie i ruszyło.

        Odpowiedz

Pierwszy Sidebar

LEKCJE W KURSIE

  • Lokalna aplikacja do testów za pomocą LocalWP lub XAMPP
  • Czym jest API?
  • Pierwsze zapytanie do API
  • Pierwszy test API - metoda GET
  • Tworzenie obiektów w API - metoda POST
  • Zadanie: tworzenie i pobieranie obiektów
  • Usuwanie i zmiana obiektów - metody DELETE i PUT
  • CRUD: wspólne elementy żądań
  • CRUD: PUT i PATCH oraz niezależność testów
  • Jak szperać w JSONie?
  • Zadanie: żądania w pętli
  • Asercje
  • Serializacja i deserializacja
  • Zadanie: serializacja i deserializacja
  • Organizacja projektu testowego
  • Zadanie: organizacja projektu testowego

Footer

Elzbieta Natalia Sadel
Calle Marzo 9 1 D
41009 Sevilla
Hiszpania
NIF: Y7882076J

Zostań trenerem!

Regulamin
Polityka prywatności
Polityka wsparcia w ramach członkostwa

Koszulki i torby dla testerów

Pomoc
Kontakt

Poskładane z 💛 przez Automatela.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności