API w REST Assured 2. Czym jest API?

W tej lekcji dowiesz się czym jest API, a w szczególności co rozumiemy przez WebAPI. Opowiem Ci też o tym jak przebiega komunikacja w internecie.

Dokumentacja do sklepu

Po poprawnym postawieniu aplikacji dokumentację do niej znajdziesz pod localhost/fakestore/dokumentacja/. Tam też znajdziesz np. klucze potrzebne do uwierzytelnienia.

 

Czym jest API: linki i materiały

Żeby zacząć testować API, warto zrozumieć czym ono jest. Dowiesz się, że to co chcemy testować tak naprawdę prawidłowo nazywa się WebAPI. Opowiem jak wygląda komunikacja protokołem HTTP i co to znaczy w kontekście naszego przygotowania się do testowania. Przykłady takiej komunikacji zobaczysz już w swojej przeglądarce internetowej. Na prostej stronie internetowej poznasz budowę requesta i response’a – czym jest kod odpowiedzi, jakie ma grupy wartości, a także czym są nagłówek i ciało żądania i odpowiedzi.

Konsola deweloperska Chrome

W tej lekcji będziemy korzystać z konsoli deweloperskiej w Chrome. Jeżeli jeszcze nie masz przeglądarki Chrome, możesz ją pobrać tutaj. Konsolę deweloperską otwiera się za pomocą klawisza F12.

HTTP

Sieć WWW opiera się na komunikacji pomiędzy klientami i serwerami. Klientami są często przeglądarki ale może to być też inny rodzaj oprogramowania albo urządzenie. Serwery to zazwyczaj komputery w chmurze. HTTP to protokół, który definiuje w jaki sposób klienty komunikują się z serwerami.

HTTP jest synchroniczny, co oznacza, że nic nie dzieje się samo – by otrzymać odpowiedź z serwera (response), musimy najpierw wysłać żądanie (request).

Kody odpowiedzi

Kod odpowiedzi jest informacją wysyłaną przez serwer HTTP w odpowiedzi na żądanie klienta. Najłatwiej zrozumieć czym są po zapoznaniu się z kilkoma przykładami, które są pokazane na filmie. Można je pogrupować w zależności od tego jaką informację przekazują. Na przykład kody w formacie 4xx to kody informujące o jakimś błędzie po stronie aplikacji klienta, a te w formacie 5xx informują o błędzie po stronie serwera.

Pełną listę kodów odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Mikroserwisy

Na filmie wspominam o mikroserwisach. Mikroserwisy, czy też architektura mikroserwisowa polega na tym, że jedna aplikacja jest zbudowana z wielu mniejszych serwisów, z których każdy odpowiada za jakąś jedną, wydzieloną funkcjonalność. Jako przykład podałem Netflix. Jeżeli chcesz poczytać trochę o mikroserwisach, to podrzucam Ci wpis na devenv.pl. Uwaga, materiał raczej z tych trudniejszych.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.