Testy API w REST Assured

O kursie

Kurs testowania API w REST Assured powstał w odpowiedzi na potrzeby dotychczasowych uczestników kursów na Testelce. Automatyzacja testów API wydaje się najpopularniejszym kolejnym krokiem po nauce Selenium. Z reguły po automatyzacji testów w Selenium dostrzegamy wady tej technologii, między innymi długość wykonywania się testów oraz ich niestabilność.

Proces testowy w wielu firmach jest przesunięty „w lewo” – to znaczy, że testujemy coraz wcześniej i nie zawsze czekamy aż UI będzie gotowy, żeby móc testować. Wtedy możemy przetestować np. działanie serwisów i napisać do nich testy automatyczne w oparciu o jakąś bibliotekę – w naszym wypadku będzie to REST Assured.

Kuba

Prowadzący: Jakub Rosiński
Ilość lekcji (w tym zadań): 16
Wsparcie merytoryczne: nie.
Wymagania: podstawowa znajomość Javy (sprawdź kurs Javy dla testerów) i przynajmniej podstawowe doświadczenie w pisaniu testów automatycznych (nie musisz mieć żadnego doświadczenia w testach API, może być Selenium albo coś innego, chodzi o zrozumienie czym i po co jest asercja).

Kurs jest dostępny w ramach poniższych członkostw

- NA ZAWSZE -
JAVA I C#

Poinformuj mnie o starcie

  Dostęp dożywotni:

 • kurs Selenium w Javie
 • kurs Selenium w C#
 • kurs Allure
 • kurs testowania API w RestAssured
 • Wsparcie merytoryczne:

 • roczne wsparcie merytoryczne do kursów Selenium w Javie, Selenium w C# i Allure
 • Dodatkowo:

 • 6-miesięczna licencja na wybrane narzędzie od JetBrains lub JetBrains Academy*
 • dodatkowe materiały i "luźne" lekcje dostępne na platformie

*Jeżeli nie masz i nie miałeś/aś dotychczas licencji w JetBrains

Lista lekcji

Od autora

Testowaniem zajmuję się od 2007 roku. Zacząłem manualnie, ale ponieważ umiałem programować i pisać skrypty, to dość szybko odkryłem, że tym najnudniejszym zadaniom można pomóc, by „wykonywały się same”. I tak do mojego arsenału dołożyłem testy automatyczne. Stało się to trochę naturalnie przez ewolucję, a nie przez radykalne postanowienie „od dziś będę automatorem”. Czasami były to unixowe skrypty, czasami frontend, a czasem nawet wewnętrzne narzędzia automatyzujące działania na telefonach komórkowych.

Trochę testów napisałem w Selenium, ale szybko odkryłem, że zajmują dużo czasu i nie zawsze są stabilne. Odkryłem, że najwięcej wartości przynoszą te krótkie, testujące pojedynczą funkcjonalność. Jak więc ustawiać stan systemu przed testem GUI tak, żeby było szybko i stabilnie? Warto skorzystać z API 🙂 Chęć usprawnienia i przyspieszenia procesu testowego popchnęła mnie do spojrzenia głębiej i oderwania od warstwy graficznej.

Mam nadzieję, że już rozumiesz, że nie uważam, że testy API powinny zastąpić te frontendowe. Testy API powinny być obok, a nie zamiast, powinny mądrze się uzupełniać. Tak więc jesteśmy teraz w miejscu, w którym chciałbym podzielić się z Tobą tym, jak można w Javie, przy użyciu REST Assured podejść do kwestii automatyzacji tegoż, a także wsparcia innych technik testowania!

Powodzenia!
Jakub Rosiński