Grid w Selenium 4: przykłady

Interesuje Cię ten kurs?

Zapisz się na listę, a wyślę Ci szczegóły i informację jak dołączyć 👇 

W tej lekcji pokażę Ci jak w praktyce postawić sobie Grida we wszystkich trzech trybach wspomnianych w poprzedniej lekcji.

Na samym dole tej lekcji zobaczysz testy, które możesz uruchomić z dowolnym trybem Grida.

Uwaga: do zrozumienia tej lekcji konieczna jest wiedza na temat działania Grida w Selenium 3. Lekcje dotyczące tego tematu w Javie: 1, 2; oraz w C#: 1, 2, 3, 4.

Przygotowanie

Żeby uruchomić Grida (w dowolnym trybie) potrzebujemy ściągnąć plik JAR ze strony Selenium. Tutaj znajdziesz ostatnią wersję.

Druga rzecz jakiej potrzebujesz to drivery do przeglądarek, na których chcesz odpalać testy. Ścieżki do tych driverów musisz zapisać w zmiennych środowiskowych albo trzymać w tej samej lokalizacji, co plik JAR z Selenium Server.

Na potrzeby tego przykładu stworzyłam folder “Selenium Server” (pełna ścieżka u mnie to E:\CODE\Selenium Server) , a w nim mam ściągnięty wcześniej plik JAR oraz driver do przeglądarki Chrome.

Uruchamianie Grida

Zanim uruchomimy testy w trybie rozproszonym (korzystające z Selenium Grid), musimy uruchomić Grida. Jak już wspomniałam w poprzedniej lekcji ruchomienie Grida to tak naprawdę odpalenie w linii komend pobranego pliku JAR z odpowiednimi parametrami. W przykładach podanych poniżej używam Selenium Server w wersji 4.1.2. Jeżeli Twój plik JAR jest w innej wersji, nie zapomnij jej zmienić w poszczególnych komendach.

Uwaga: pamiętaj, że po uruchomieniu danej komendy nie możesz zamknąć wiersza polecenia. Taka akcja zatrzymała by działanie uruchomionego komponentu.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Dodatkowe informacje

Selenium Grid ma mnóstwo możliwości i opcji konfiguracji, ale na szczęście ma też całkiem przyzwoitą dokumentację. Dodatkowo jeżeli chcesz zobaczyć jakie opcje możesz użyć w wierszu polecenia, dodaj po prostu –help. Przykładowo, dla komponentu Distributor wykonaj poniższą komendę, żeby zobaczyć wszystkie opcje.

java -jar selenium-server-4.1.2.jar distributor --help

W odpowiedzi zobaczysz:

Testy

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Możliwość komentowania została wyłączona.