Selenium 35. Wstęp do zasad programowania: YAGNI

W tej lekcji pokażę Ci jak sprawić żeby kod Twoich testów był czytelniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Pomocna w tym może być zasada YAGNI.

W poprzedniej lekcji poznałaś już lub poznałeś zasadę DRY oraz KISS. Teraz powiemy sobie o zasadzie, która może być szczególnie przydatna dla perfekcjonistów 🙂

YAGNI to akronim od you ain’t gonna need this. Sprowadza się do tego, żeby nie pisać kodu, który w momencie pisania nie jest nam potrzebny. Chodzi o to żeby unikać programistycznego „zbieractwa” i nie pisać kodu, bo „kiedyś się przyda”. Może się przyda, może się nie przyda.

Zachowanie tej zasady jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, może się nie przydać. Zostajesz wtedy z jakimś rozbudowanym rozwiązaniem zaprojektowanym pod jakieś przyszłe potrzeby. Kod jest wtedy trudniejszy w zrozumieniu, a wartość w zasadzie na ten moment żadna, bo używasz tylko części funkcjonalności. Dodatkowo poświęciłeś/poświęciłaś na to więcej czasu, a tego Ci już nikt nie odda.

A jeżeli się przyda? To i tak musisz się w to wgryźć jeszcze raz i prawdopodobnie coś zmienić. Dopiero teraz, kiedy tego rzeczywiście potrzebujesz, wymagania są jasne. Stosowanie YAGNI bezpośrednio wpływa na efektywność Twojej pracy.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.