W tej lekcji poznasz bardziej zaawansowane mechanizmy znajdowania elementów. Czas na wprowadzenie do selektorów CSS i XPath.
Przewodnik po selektorach CSS i XPath
Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.
>> Dostaniesz go tutaj
Wprowadzenie do selektorów CSS i XPath: dodatkowe informacje i linki
Nie wszystko uda Ci się znaleźć korzystając z poznanych już lokatorów. W praktyce prędzej czy później znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał albo musiała znaleźć element po zupełnie innym atrybucie niż te które omawialiśmy. Może się też zdarzyć, że będziesz potrzebować odwołać się do rodzica elementu, by znaleźć to o co nam chodzi. A może będziesz potrzebować brata jakiegoś elementu?
Z takimi sytuacjami poradzą sobie selektory CSS i XPath, które są potężnymi narzędziami w rękach testera. Opanowanie tych dwóch metod wyszukiwania elementów sprawi, że żaden element nie będzie Ci straszny.
Selektory CSS i XPath nie powstały na potrzeby Selenium. Selenium po prostu zaadaptowało istniejące już rozwiązania. Selektory CSS są używane w przypadku nadawania odpowiednich stylów elementom na stronie. Konkretniej, pozwalają określić, które elementy na stronie mają przyjąć dany styl. XPath z kolei, to język opisu ścieżek XML używany w przypadku pracy na plikach XML. Umożliwia zaznaczanie odpowiednich węzłów, pobieranie ich wartości i wykonywanie różnych operacji. Na potrzeby testów Selenium będziemy go używać w wąskim zakresie ale warto wiedzieć, że XPath ma ogromne możliwości.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowych materiałów na temat zastosowania XPatha w Selenium, to odsyłam Cię do wpisu na ten temat. Podobne materiały na temat selektorów CSS znajdziesz w tym poście.
Dokumentacja Selenium dotycząca metod, których używam w tym filmie, znajduje się tutaj: Class By.
Komentarze
Nie masz aktywnej subskrypcji. Wykup subskrypcję albo zaloguj się, by móc komentować.