Selenium 58. Web Storage: metody na Local Storage i Session Storage

W tej lekcji pokażę Ci jak operować na Session Storage i Local Storage w Selenium.

Session Storage i Local Storage to takie jakby schowki na dane w przeglądarce. Aplikacje internetowe mogą z nich korzystać, by przechowywać część informacji u klienta. Ogranicza to liczbę wykonywanych zapytań do serwera i może np. umożliwić działanie niektórych funkcjonalności w trybie offline.

Dane w nich zawarte są przechowywane w formie par klucz-wartość. Dobranie się do tych danych może nam się przydać w testach. Selenium dostarcza kilka metod do wykonywania operacji na Local i Session Storage:

  • pobieranie wartości dla danego klucza,
  • pobieranie listy wszystkich kluczy,
  • dodanie nowej pary klucz-wartość,
  • usunięcie pary klucz-wartość,
  • pobranie informacji o ilości kluczy (czyli jakby rozmiar storage’a),
  • wyczyszczenie storage’a.

Metody te są dostępne na obiekcie typu LocalStorage i SessionStorage, który z kolei dostajemy poprzez użycie metody getSessionStorage() lub getLocalStorage() na driverze. Należy jednak pamiętać, że te dwie ostatnie metody działają jedynie na obiektach typu ChromeDriver, FirefoxDriver oraz OperaDriver. W przypadku innych przeglądarek należy użyć JavaScripta, o czym opowiem w kolejnej lekcji.

Metody, o których mówię w tym filmie dostępne są w dokumentacji Selenium pod tym linkiem: Interface LocalStorage, Interface SessionStorage.

Jeżeli nie pamiętasz dobrze materiału o klasie Wait, to znajdziesz go tutaj i tutaj. Przyda Ci się także materiał z lekcji o JavaScripcie.

Więcej informacji o tym, czym jest Local i Session Storage znajdziesz tutaj.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.