Selenium 1. Przygotowanie środowiska programistycznego

Interesuje Cię ten kurs?

Zapisz się na listę, a wyślę Ci szczegóły i informację jak dołączyć 👇 

W tej lekcji pokażę Ci w jaki sposób przygotować środowisko programistyczne do tego kursu.

Selenium 4

W tym kursie korzystamy z ostatniej wersji Selenium 3 (3.141.59). Zainstaluj więc taką właśnie wersję Selenium u siebie na potrzeby tego kursu.

Lekcje, które zobaczysz w tym kursie pokazują kod, który zadziała także w Selenium 4. Jeżeli coś się zmieniło, to zobaczysz taką informację w lekcji.

W Selenium 4 doszło natomiast kilka nowości. Te nowości zobaczysz w dodatkowym module.

Przygotowanie środowiska programistycznego: linki i materiały

Przygotowanie środowiska programistycznego obejmuje instalację kilku narzędzi, z których będziesz korzystać w trakcie trwania tego kursu. Możesz oczywiście użyć innego IDE lub frameworka do testów. Weź jednak pod uwagę, że w trakcie całego kursu używam poniższego zestawu narzędzi i to na nich będę Ci pomagać zrozumieć jak działa i do czego można użyć Selenium.

Narzędzia

  • JDK – Java Development Kit: do ściągnięcia tutaj, a wersja 10, z której korzystam w kursie jest do pobrania tutaj. Plik, który potrzebujesz pobrać wybierasz z sekcji  Java SE Development Kit 10.0.2 odpowiedni dla Twojego systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz, możesz ściągnąć najnowszą wersję JDK – w zakresie w jakim będziemy używać Javy, użycie nowszej wersji nie powinna nam zrobić różnicy.
  • IntelliJ Idea Community (z Mavenem): IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) do Javy. IntelliJ zawiera w sobie także Mavena, którego również będziemy używać w kursie. Maven jest narzędziem automatyzującym budowę oprogramowania, a my będziemy go używać do zarządzania zależnościami. IntelliJ w wersji Community jest do pobrania tutaj.

Zależności

Przygotowanie środowiska, to w naszym wypadku także dodanie odpowiednich zależności. Na filmie zobaczysz, że korzystam ze strony MVNRepository. Kopiuję stamtąd gotowe zależności do wklejenia do POMa (pliku konfiguracyjnego Mavena). Poniżej znajdziesz zależności, które będą Ci potrzebne w kursie.

  • JUnit Jupiter – framework do testów pisanych w Javie.
  • Selenium – zestaw narzędzi do automatyzacji aplikacji webowych.

Co z TestNg?

Cały kurs jest oparty i JUnit 5, więc zalecam testy do tego kursu również pisać w oparciu o tę bibliotekę. Jeżeli jednak chcesz spróbować z TestNg albo potrzebujesz informacji jak nasze testy “przerobić” później na TestNg, tutaj znajdziesz film, w którym omawiam różnice.

A co z przeglądarką?

W kursie będę pracować na Chromie i do instalacji tej przeglądarki Cię zachęcam. Na tym etapie nie omawiam jeszcze jak używać w Selenium innych przeglądarek. Jeżeli więc nie masz przeglądarki Chrome, to zainstaluj ją przed rozpoczęciem kursu.

Error:java: error: release version 5 not supported

Tutaj znajdziesz instrukcje co zrobić, gdy dostaniesz taki błąd.

Możliwość komentowania została wyłączona.