Selenium 1. Przygotowanie środowiska programistycznego

Interesuje Cię ten kurs?

Dołącz do listy mailingowej, a poinformuję Cię o otwarciu zapisów.

W tej lekcji pokażę Ci w jaki sposób przygotować środowisko programistyczne do tego kursu.

Selenium 4

W tym kursie korzystamy z ostatniej wersji Selenium 3 (3.141.59). Zainstaluj więc taką właśnie wersję Selenium u siebie na potrzeby tego kursu.

Lekcje, które zobaczysz w tym kursie pokazują kod, który zadziała także w Selenium 4. Jeżeli coś się zmieniło, to zobaczysz taką informację w lekcji.

W Selenium 4 doszło natomiast kilka nowości. Te nowości zobaczysz w dodatkowym module.

Przygotowanie środowiska programistycznego: linki i materiały

Przygotowanie środowiska programistycznego obejmuje instalację kilku narzędzi, z których będziesz korzystać w trakcie trwania tego kursu. Możesz oczywiście użyć innego IDE lub frameworka do testów. Weź jednak pod uwagę, że w trakcie całego kursu używam poniższego zestawu narzędzi i to na nich będę Ci pomagać zrozumieć jak działa i do czego można użyć Selenium.

Narzędzia

 • JDK – Java Development Kit: do ściągnięcia tutaj, a wersja 10, z której korzystam w kursie jest do pobrania tutaj. Plik, który potrzebujesz pobrać wybierasz z sekcji  Java SE Development Kit 10.0.2 odpowiedni dla Twojego systemu operacyjnego. Jeżeli chcesz, możesz ściągnąć najnowszą wersję JDK – w zakresie w jakim będziemy używać Javy, użycie nowszej wersji nie powinna nam zrobić różnicy.
 • IntelliJ Idea Community (z Mavenem): IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) do Javy. IntelliJ zawiera w sobie także Mavena, którego również będziemy używać w kursie. Maven jest narzędziem automatyzującym budowę oprogramowania, a my będziemy go używać do zarządzania zależnościami. IntelliJ w wersji Community jest do pobrania tutaj.

Zależności

Przygotowanie środowiska, to w naszym wypadku także dodanie odpowiednich zależności. Na filmie zobaczysz, że korzystam ze strony MVNRepository. Kopiuję stamtąd gotowe zależności do wklejenia do POMa (pliku konfiguracyjnego Mavena). Poniżej znajdziesz zależności, które będą Ci potrzebne w kursie.

 • JUnit Jupiter – framework do testów pisanych w Javie.
 • Selenium – zestaw narzędzi do automatyzacji aplikacji webowych.

Co z TestNg?

Cały kurs jest oparty i JUnit 5, więc zalecam testy do tego kursu również pisać w oparciu o tę bibliotekę. Jeżeli jednak chcesz spróbować z TestNg albo potrzebujesz informacji jak nasze testy „przerobić” później na TestNg, tutaj znajdziesz film, w którym omawiam różnice.

A co z przeglądarką?

W kursie będę pracować na Chromie i do instalacji tej przeglądarki Cię zachęcam. Na tym etapie nie omawiam jeszcze jak używać w Selenium innych przeglądarek. Jeżeli więc nie masz przeglądarki Chrome, to zainstaluj ją przed rozpoczęciem kursu.

Error:java: error: release version 5 not supported

Tutaj znajdziesz instrukcje co zrobić, gdy dostaniesz taki błąd.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.

 1. Witam Pani Elu,
  Wystąpił u mnie problem z importem do @testu (z junit). Wybrałem tak jak Pani mówiła:

  org.junit.jupiter
  junit-jupiter-api
  5.2.0
  test

  a w @Test brak opcji do importu

  Odpowiedz
 2. Cześć czy jest szansa na dorzucenie poprawnej konfiguracji zwłaszcza Chrome i chromedriver dla ubuntu? (z dziwnego powodu firefox działa niestety Chrome sprawia problemy)

  Odpowiedz
   • Jak widać poniżej zastosowana jest pełna ścieżka dostępu ta sama która działa dla Firefoxa.

    System.setProperty("webdriver.gecko.driver","/home/slavo/Java/Selenium_w_Java_TL_ubuntu/src/main/resources/geckodriver");
    // driver = new FirefoxDriver();
    // driver.manage().window().setSize(new Dimension(1280,720));
    System.setProperty("webdriver.chrome.driver","/home/slavo/Java/Selenium_w_Java_TL_ubuntu/src/main/resources/chromedriver");
    driver = new ChromeDriver();
    driver.manage().window().setSize(new Dimension(1280,720));

    Czy możesz podesłać jakiś dobry materiał odnośnie WebDriverManager np skąd ciągnąć i instalować "ten właściwy" 🙂

    Odpowiedz
 3. Hej, pojawil mi sie jednak problem z importowaniem Selenium:
  https://zapodaj.net/a70dd5dc6dca8.png.html
  Jakby IntelIJ nie podpowiada mi ze moge po prostu wcisnac enter i alt i to zaimprotowac. Wpisalam recznie import.org.openga... ale to tez nic nie dalo :/

  Odpowiedz
 4. https://snipboard.io/vcxRYs.jpg
  https://snipboard.io/ODyp0q.jpg
  Czesc Elu, zauwazylam nastepujaca "niejasnosc". U Ciebie w filmiku przy importowaniu junit'u na koncu masz "dependencies" i wszystko zadzialalo. U mnie jak bylo "dependencies" to mialam problem - czyli na czerwono. Dopiero jak zmienilam na "dependency" to zadzialalo. O co wlasciwie tu chodzi? Da sie to jakos wyjasnic? Screenshot'y zalaczylam.

  Odpowiedz
 5. Hej,
  Mam problem z importem Selenium. Przeinstalowałam javę, IntelliJ, nie wiem, co jeszcze mogę zrobić. Inne projekty mi działają, tylko nie ten, nawet ręcznie wpisanie importu nie pomaga.
  https://snipboard.io/TyDxoa.jpg
  https://snipboard.io/erjpC6.jpg

  Odpowiedz