Selenium 14. Mechanizmy lokalizujące: tekst linku

W tej lekcji pokażę Ci jak znaleźć element po linku. Można to zrobić wyszukując zarówno po całym tekście jak i po jego fragmencie.

Ale czym jest tekst elementu? Elementy, które znamy jako linki, to elementy o poniższej konstrukcji:

<a href="jakiś adres strony">Strona główna</a>

Czyli elementy o tagu a, które zawierają atrybut href. Wartość tego atrybutu to adres strony, na który przejdziemy po kliknięciu w link. Pomiędzy znacznikiem otwierającym i zamykającym znajduje się tekst „Strona główna”. To właśnie ten tekst zobaczymy na stronie i po kliknięciu na niego przeniesiemy się na stronę podaną w atrybucie href. Ten właśnie tekst możemy użyć, żeby namierzyć element na stronie.

Metody, o których mówię w tym filmie dostępne są w dokumentacji Selenium pod tym linkiem: Class By.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.

  1. Witaj Elu 🙂
    Bawiłem się dzisiaj maści wszelkiej lokalizatorami, co by (choć posługuje się głównie XPathem) potrafić posługiwać się wszystkimi, i natrafiłem na problem, którego nie mogę przebrnąć. Mianowicie jak zlokalizować element po tekście jeśli ten w na stronie jest w cudzysłowie ? Jeśli użyję lokalizarota np. @FindBy(linkText = "") wtedy pomiędzy cudzysłów muszę wstawić szukaną wartość. No ale jeśli ta sama w sobie jest w cudzysłowie to tworzy się @FindBy(linkText="""")i wtedy kompilator tworzy mi dwa puste pola na tekst, pośrodku których nic nie napiszę bo system tego nie będzie traktował jako Stringa 🙂 Spotkałaś się kiedyś z czymś takim ?

    Odpowiedz