Selenium 24. XPath: atrybuty i tagi

W tej lekcji pokażę Ci podstawy XPath.
Jeżeli nie widziałeś lub nie widziałaś lekcji ze wstępem do selektorów CSS i XPath, zacznij od niej właśnie.

Przewodnik po selektorach CSS i XPath

Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.

>> Dostaniesz go tutaj


O tym czym są tagi i atrybuty miałeś lub miałaś już okazję posłuchać w jednej z poprzednich lekcji. Jeżeli chcesz sobie przypomnieć o co chodziło, to zajrzyj do podlinkowanej lekcji.

To, co będzie dla Ciebie nowe to wyróżnienie w XPathie ścieżki względnej i bezwzględnej. Ścieżkę bezwzględną możesz rozumieć jako pełen “adres” elementu. To znaczy, że musimy podać każdy poszczególny węzeł po drodze, pełną ścieżkę do elementu. Ścieżka względna natomiast zawiera jedynie część informacji na temat elementu, które pozwala zaznaczyć jeden lub więcej elementów spełniających dane warunki. To drugie użycie jest podobne do działania selektorów CSS, o których mówiliśmy na kilku poprzednich filmach.

W testowaniu będziemy używali właśnie ścieżki względnej. Dlaczego tak? Bo jest czytelniejsza i bardziej odporna na zmiany w kodzie strony. O ścieżce bezwzględnej mówię Ci dlatego, że może Ci się zdarzyć zobaczyć coś takiego w kodzie testów, które przyjdzie Ci utrzymywać. Niektóre generatory selektorów w taki właśnie sposób tworzą ścieżki do elementów.

Jeżeli chcesz sobie utrwalić albo poszerzyć materiał z tej lekcji, zajrzyj do posta na temat XPath.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Możliwość komentowania została wyłączona.