Selenium 24. XPath: atrybuty i tagi

W tej lekcji pokażę Ci podstawy XPath.
Jeżeli nie widziałeś lub nie widziałaś lekcji ze wstępem do selektorów CSS i XPath, zacznij od niej właśnie.

Przewodnik po selektorach CSS i XPath

Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.

>> Dostaniesz go tutaj


O tym czym są tagi i atrybuty miałeś lub miałaś już okazję posłuchać w jednej z poprzednich lekcji. Jeżeli chcesz sobie przypomnieć o co chodziło, to zajrzyj do podlinkowanej lekcji.

To, co będzie dla Ciebie nowe to wyróżnienie w XPathie ścieżki względnej i bezwzględnej. Ścieżkę bezwzględną możesz rozumieć jako pełen „adres” elementu. To znaczy, że musimy podać każdy poszczególny węzeł po drodze, pełną ścieżkę do elementu. Ścieżka względna natomiast zawiera jedynie część informacji na temat elementu, które pozwala zaznaczyć jeden lub więcej elementów spełniających dane warunki. To drugie użycie jest podobne do działania selektorów CSS, o których mówiliśmy na kilku poprzednich filmach.

W testowaniu będziemy używali właśnie ścieżki względnej. Dlaczego tak? Bo jest czytelniejsza i bardziej odporna na zmiany w kodzie strony. O ścieżce bezwzględnej mówię Ci dlatego, że może Ci się zdarzyć zobaczyć coś takiego w kodzie testów, które przyjdzie Ci utrzymywać. Niektóre generatory selektorów w taki właśnie sposób tworzą ścieżki do elementów.

Jeżeli chcesz sobie utrwalić albo poszerzyć materiał z tej lekcji, zajrzyj do posta na temat XPath.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.

 1. Hej Ela,

   

  czy  w opisie pod tym filmem chodziło Ci o to, że przy testowaniu będziemy używać ścieżek 'względnych' ? Ponieważ dwa razy wspominasz o ścieżce bezwzględnej a chyba opisujesz ścieżkę względną

  Odpowiedz
 2. Hej,

  W jaki sposób na IE 11 można zweryfikować poprawność napisanego XPath'a - na danej stronie ? Czy jest to możliwe z poziomu konsoli lub innej wtyczki ?

  Odpowiedz
 3. Hej,

  Gdy próbuję w konsoli w IE sprawdzić przy użyciu

  $x(selektor) - tak jak w innych przeglądarkach to dostaję:

  Brak definicji dla $x

  Akurat stronka którą testuję działa tylko pod IE stąd zbyt wielu alternatyw nie mam 🙂

  Odpowiedz
 4. Hej Ela!
  W opisie pod tym filmem jest napisane "O ścieżce względnej mówię Ci dlatego, że może Ci się zdarzyć zobaczyć coś takiego w kodzie testów, które przyjdzie Ci utrzymywać.".
  Czy nie miałaś przypadkiem na myśli ścieżki bezwzględnej? 🙂

  Odpowiedz