Selenium w C# 45. Zaznaczanie i odznaczanie opcji w listach rozwijanych

Kontynuujemy temat list rozwijanych i w tej lekcji poznasz metody na zaznaczanie i odznaczanie opcji w listach rozwijanych.

W filmie wspominam o asercjach wielokrotnych. Jeżeli nie wiesz czym one są, to w ramach uzupełnienia zajrzyj tutaj. Dodatkowo przypominam, że klasa SelectElement, na której metodach pracujemy, znajduje się w paczce Selenium.Support, więc nie zapomnij jej dołączyć do swojego projektu.

Zaznaczanie i odznaczanie opcji w listach rozwijanych

W poprzedniej lekcji przy okazji pobierania zaznaczonych opcji naszej listy, pokazałam także już pierwszą metodę służącą do zaznaczania. W tej lekcji podsumujemy sobie wszystkie.

Zaznaczanie opcji

Pierwszą z pokazanych przeze mnie metod była metoda, w której do zaznaczenia opcji musieliśmy przekazać wartość atrybutu „value” danej opcji. Na filmie zobaczysz, gdzie taki atrybut znaleźć ale nie powinno to być już tajemnicą po lekcjach o lokatorach.

Możemy zaznaczyć opcję także po jej indeksie. I nie chodzi tutaj o żaden atrybut elementu. Indeks to po prostu określenie, którą z kolei opcją w danej liście jest ta, którą chcemy zaznaczyć. Numerujemy od zera, a więc jeżeli chcemy zaznaczyć pierwszą opcję podajemy indeks 0, a gdy chcemy zaznaczyć 4 opcję, wtedy nasz indeks to 3.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Odznaczanie opcji

W Selenium możemy również odznaczać zaznaczone opcje. Do dyspozycji mamy metodę, która odznaczy nam wszystkie opcje, a ponadto trzy metody odpowiadające metodom zaznaczającym. Są to odznaczanie po tekście, indeksie i atrybucie value.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Wszystkie metody, o których mówię znajdziesz też na stronie dokumentacji.

Kod

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.

  1. Hej Ela,
    Czy nie powinniśmy w kodzie zawęzić selektora #flavors-multiple (wiersz 27)? Z tego co widzę na stronie są dwie listy rozwijane z tym samym indeksem.

    Odpowiedz