Selenium w C# 18. Zadanie: testy logowania

W ramach tego zadania napiszemy sobie testy logowania, które wymyślisz Ty. Pokażę Ci mniej więcej co chcemy testować i na co zwrócić uwagę ale przypadki testowe są na Twojej głowie, bo w tym zadaniu poćwiczymy nie tylko użycie poznanych metod w Selenium, ale też właśnie budowę przypadków testowych w oparciu o zachowanie naszego formularza.

Zadanie: testy logowania

Polecenie

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Dodatkowe metody

Asercje, które mogą Ci się przydać w tym zadaniu:

Assert.IsTrue(coś_co_zwróci_true_lub_false, komunikat_błędu);
Assert.AreEqual(wartość_oczekiwana, wartość_faktyczna, komunikat_błędu);

Metoda sprawdzająca, czy w danym stringu znajduje się jakiś substring. Czyli mówiąc po ludzku sprawdza czy w jakimś tekście jest np. jakieś słowo, zdanie albo inny fragment tekstu.

tekst_w_którym_szukamy.Contains(fragment_którego_szukamy);

I na koniec właściwość, pozwalająca Wam pobrać tekst z elementu:

string text = element.Text;

Przypadki pozytywne i negatywne

Na wszelki wypadek jeszcze napisze krótko o testowaniu negatywnym i pozytywnym. Testowanie pozytywne będzie obejmowało przypadki testowe, w których wprowadzamy prawidłowe dane i oczekujemy określonego zachowania i braku błędów. W naszym przypadku będzie to np. wprowadzenie prawidłowej nazwy użytkownika i prawidłowego hasła dla tego użytkownika, kliknięcie przycisku do logowania. Po takiej akcji powinniśmy być zalogowani poprawnie.

Testowanie negatywne będzie obejmowało przypadki, w których wprowadzimy nieprawidłowe dane, np. prawidłową nazwę użytkownika ale nieprawidłowe hasło. W takim przypadku chcemy się upewnić, że nie zostaniemy zalogowani i że zobaczymy jakiś komunikat, informujący nas w zrozumiały sposób co się stało.

Rozwiązanie

Lepiej nie podglądać przed rozwiązaniem zadania ⚠️

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Możliwość komentowania została wyłączona.