Selenium w C# 50. Selenium Grid

W tej lekcji poznasz Selenium Grid, czyli narzędzie, które pozwala na uruchamianie testów Selenium w trybie rozproszonym.

Selenium Grid: po co?

Do tej pory odpalaliśmy testy lokalnie, czyli na naszych prywatnych komputerach. Być może jednak znajdziecie się kiedyś w sytuacji, w której będziecie chcieli testować na kilku różnych maszynach w różnych konfiguracjach. Właśnie na to pozwala Selenium Grid.

Hub i node’y: czym są?

Hub jest centralną maszyną, która będzie odpowiedzialna za rozdzielanie testów. To znaczy mamy test i mówimy, że chcemy go odpalić na jakiejś maszynie z Chrome w jakiejś określonej wersji i na Windowse. To hub ogarnie czy mamy taką maszynę i jeżeli tak, to przydzieli do niej do zadanie. Ta maszyna, której zostaje przydzielony jakiś test nazywana jest hubem. Hubów możemy mieć wiele, mogą one mieć różne konfiguracje i to na hubach będą wykonywały się testy.

Selenium Server

Żeby móc skonfigurować sobie huba i node’y potrzebujemy ściągnąć Selenium Server. Możemy to zrobić tutaj. Plik który pobierzemy, to plik .jar. Do uruchomienia takiego pliku będziemy potrzebowali zainstalować sobie Javę. Można tą pobrać stąd. Jak sprawdzić czy mamy Javę albo chociaż JRE pokazuję na filmie.

Jeżeli macie już Javę, np. całe JDK, to wystarczy tylko odpowiednio ustawić zmienną środowiskową o czym także mówię w filmie.

Uruchomienie hub’a i node’a

Huba i node’y odpalamy z linii komend. Po prostu odpalamy pobrany plik .jar z odpowiednimi parametrami.

Poniżej znajdziesz komendy, które pokazałam w tym filmie, które posłużyły nam do odpalenia huba i node’a.

Ukryta treść

Nie masz dostępu do tego kursu. Wykup dostęp albo zaloguj się, by móc zobaczyć pełną lekcję.

Dokumentację do Selenium Grid znajdziesz tutaj.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.