Selektory CSS 5. Fragmenty wartości atrybutów

W tej lekcji kontynuujemy temat atrybutów. Tym razem jednak zobaczysz jak zaznaczać elementy na stronie wykorzystując fragmenty wartości atrybutów.

Przewodnik po selektorach CSS i XPath

Przy lekcjach dotyczących selektorów CSS i XPatha, a już szczególnie przy zadaniach, pomocny się może okazać przewodnik po selektorach CSS i XPath.

>> Dostaniesz go tutaj

Fragmenty wartości atrybutów

Do tej pory posługiwaliśmy albo całą wartością atrybutu do znalezienia elementu, albo w ogóle faktem posiadania przez element jakiegoś atrybutu. Wyjątkiem było wyszukiwanie po klasie za pomocą konstrukcji .jakaś-klasa.

Na filmie pokazuję w jaki sposób znaleźć element, gdy jakiś z jego atrybutów posiada w wartości jakiś ciąg znaków. Możemy nie mówić nic o położeniu tego ciągu znaków, ale możemy też np. przekazać informację, że ten ciąg znaków ma się znaleźć na początku albo na końcu wartości atrybutu. Możemy też zastosować podobne rozwiązanie jak to z kropką dla klas. Przewaga rozwiązania, które pokazałam w filmie jest takie, że możesz je użyć nie tylko dla klas. Na koniec pokażę Ci także coś, czego nie zdarzyło mi się nigdy użyć, ale warto na wszelki wypadek mieć świadomość, że coś takiego istnieje.

Wsparcie merytoryczne

Nie masz aktywnego członkostwa. Wykup dostęp albo Zaloguj się, by móc zadawać pytania.