Czym się różni klasa od obiektu?

W tej lekcji pokażę Ci czym się różni klasa od obiektu. Przykład zobaczysz w Javie, ale to, co tam powiem, jest uniwersalne, a już na pewno ma także zastosowanie do C#.

Czym się różni obiekt od klasy

Podstawowa różnica jest taka, że przed deklaracją klasy należy podać słówko „class”. Gdyby jednak tylko do tego sprowadzało się to zagadnienie, nikt nie miał by z nim problemu na rozmowach rekrutacyjnych, a tymczasem takie są.

 

Więcej lekcji z Javy

Potrzebujesz lekcji albo powtórki z podstaw Javy? Zobacz darmowy kurs Javy.

Klasa i obiekt: zależność

W filmie mówię o tym dokładniej, tutaj natomiast podsumuję podstawowe wnioski. Klasa jest jakby schematem (foremką) mówiącą o cechach i możliwych zachowaniach obiektów tych klas. Czyli to, że w klasie tworzymy pola i metody nie robi jeszcze nic. Dopiero gdy stworzymy obiekt danej klasy, to właśnie na nim możemy wykonywać te wszystkie metody (określające zachowania) i przypisywać wartości polom (cechy).

Obiekt jest jakby fizyczną reprezentacją klasy (instancją), podczas gdy klasa jest raczej bytem logicznym. Dodatkowo, klasę możemy zadeklarować tylko raz, a obiektów możemy stworzyć tyle, ile potrzebujemy.