Error:java: error: release version 5 not supported

Error:java: error: release version 5 not supported

Przy którejś aktualizacji IntelliJ na wcześniej działającym kodzie zaczął się pojawiać błąd „Error:java: error: release version 5 not supported” (np. przy próbie uruchomienia testu).  Dzieje się to także, jeżeli tworzysz swój pierwszy projekt i zostawisz domyślne ustawienia Java Compilera oraz Maven Compilera w pom.xml.

Co zrobić?

Z reguły wystarcza dodanie do pom.xml poniższych ustawień (wybierz wersję Javy, w jakiej chcesz kompilować swój kod ale wyższą niż 1.5, bo to właśnie to ustawienie sprawia, że dostajemy powyższy błąd). Pamiętaj, że nie możesz ustawić wyższej wersji Javy niż tą którą masz faktycznie spiętą z tym projektem (sprawdzisz to w File>Project Structure)

<properties> 
 <maven.compiler.source>12</maven.compiler.source> 
 <maven.compiler.target>12</maven.compiler.target> 
</properties>

Następne należy zaimportować zmiany:

Jeżeli to nadal nie pomogło i błąd wciąż występuje przejdź do File>Settings>Build, Execution, Development>Compiler>Java Compiler i zmień Target Bytecode Version projektu na tą samą wersję jaką masz w pom.xml.

 

Zadaj pytanie:

 

 1. Kurcze, no właśnie wszędzie mam ustawioną wersję 11, a errorze mówi, że 12 i już nie mam pomysłu, może ja czegoś nie widzę, czy coś. 🙁
  https://snipboard.io/9ieTtK.jpg
  https://snipboard.io/5l8Xzf.jpg
  https://snipboard.io/bleMI7.jpg
  https://snipboard.io/kBdzD1.jpg

  Odpowiedz
 2. File -> Project Structure -> Module Settings -> Tab: Sources: Language Level - w tym miejscu miałam ustawioną wersję 12 zamiast 11 i przestawienie tego pomogło. Bardzo dziękuję za pomoc! 🙂

  Odpowiedz