Strona główna > Generatory selektorów i XPatha – czemu mówię „nie”

Generatory selektorów i XPatha – czemu mówię “nie”

Generatory selektorów to dodatki do przeglądarek, które po kilku kliknięciach podają nam gotowy selektor do użycia na przykład w testach Selenium. Dostępne są pod większość przeglądarek, jeżeli nie pod wszystkie. Chrome i Firefox na pewno coś takiego mają, nawet i bez instalacji dodatków – pokażę Ci to na filmie. Brzmi cudownie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że selektory CSS i XPath są łatwe tylko w prostych przypadkach użycia.

>>Więcej o selektorach CSS
>>Więcej o XPath

To co jest nie tak z tymi selektorami, że się tak czepiam?

Na początku biegła znajomość XPath i selektorów CSS będzie ważniejsza, niż kosmiczne umiejętności programistyczne. Super zrobione selektory mogą Ci oszczędzić części pracy deweloperskiej i sprawić, że Twoje testy będą stabilniejsze. A selektory wygenerowane z dostępnych narzędzi tego już nie zrobią. Na filmie pokazuję co może pójść nie tak.

Korzyści z biegłej znajomości selektorów

Jakie widzę korzyści z biegłej znajomości XPath i selektorów CSS?

  1. Świadomie zbudowane przez Ciebie selektory będą prawie zawsze lepsze. Znasz aplikację, wiesz co może się zmienić, jak wygląda development i jak aplikacja się zachowuje. Dlatego lepiej niż jakikolwiek generator skonstruujesz selektor, który wskaże dokładnie to, czego potrzebujesz i będzie możliwie jak najmniej podatny na zmiany w produkcie (mówię tez o tym na filmie).
  2. Będziesz się czuć komfortowo pisząc testy. Jeżeli poprawki będą potrzebne, zrobisz je raz dwa. Będziesz też umieć ocenić, czy to selektor przestał być okej, czy to może produkt ma buga.
  3. Będziesz mogła/mógł podnieść czytelność swoich testów. Selektory napisane przez Ciebie będą więcej mówiły Tobie i członkom zespołu niż te dostarczone przez generatory selektorów (pokazuję to na filmie).
  4. Będziesz lokalnym magikiem. Developerzy będą do Ciebie przychodzić po radę, np. gdy będziesz świetnie umieć XPath. Potwierdzone info.

Film

Zapraszam Was do subskrypcji mojego małego, ale rosnącego kanału. Na razie każdy film ma swój odpowiednik w poście na blogu, ale nie ze wszystkim tak będzie. Jeżeli nie chcecie niczego przegapić i dobrze Wam się mnie czyta/słucha, to zachęcam nieśmiało do zapisu na listę mailingową (pod filmem) 😉